Dintre parerile elevilor si parintilor

Cu Diana vorbim aproape zilnic , este incantata de tot ce "ofera" America; s-a acomodat cu familia Marthei, a facut cunostinta si cu vecinii din jurul familiei gazda. In general este bine. Asteapta cu nerabdare sa inceapa scoala ( ii plac la " nebunie " dotarile pe care le are ), cauta sa-si achi...
Alina Pienescu, Timisoara
Tot ce pot sa va spun e ca sunt complet adaptat. Am facut si destui prieteni. DA e frumos cand te plimbi pe hol si lumea tipa " Romania , Hey Romania " . Desi numele meu e destul de usor imi place mai mult asa. Cu scoala ma descurc bine , mai putin cu Chimia, dar o sa ma chinui "sa trec". Calcul...
Alexandru Podoiu, Bacau

Participanti in programe

Din considerente operationale, vom publica la o data ulterioara lista elevilor romani participanti in program pentru anii scolari 2012 - 2013, 2013 - 2014, 2014 - 2015, 2015 - 2016 sau 2016 - 2017, respectiv a elevilor acceptati pentru anul scolar 2017 - 2018 la licee publice din Austria, Franta, Germania, Statele Unite si Suedia. Pentru anul scolar 2017 - 2018, locurile acordate Romaniei pentru programul de liceu public in Australia au fost deja ocupate. Pentru aceasta destinatie, elevii se pot inscrie doar pentru anul scolar 2018 - 2019.

Participanti in anul scolar 2011 - 2012

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandra Irina Secares Liceul Teoretic Jean Monet Bucuresti Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Alexandru Baltacov Liceul International de Informatica Bucuresti Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Alexandru Bociar Colegiul National Vasile Alecsandri Galati Academic Year in a German High School, IB Program, Germany
Ana Nita Colegiul National de Informatica Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Andrada Ilie Colegiul National Mircea cel Batran Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Bogdan Visoianu Colegiul National Sfantul Sava Bucuresti Pius-Gymnasium Aachen, Aachen 52066, Germany
Corina Enache Colegiul National Gheorghe Sincai Cluj-Napoca Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Diana Fleser Colegiul National Lucian Blaga Cluj-Napoca Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Flavia Bojescu Scoala Alexandru Ioan Cuza Bacau Academic Year in a British High School, IB Program, Great Britain
George Olteanu Colegiul National Goethe Bucuresti Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Ina Stefania Negura Colegiul National Petru Rares Piatra Neamt Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Irina Turcitu Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza Bucuresti Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Mara Galben Colegiul National Gheorghe Lazar Bucuresti Fichte Gymnasium, Hagen 23451, Germany
Mirabela Dumitrache Liceul Teoretic Zimnicea Eulatal Gymnasium, Eulatal 04651, Germany
Mircea Muraru Colegiul National de Informatica Piatra Neamt Academic Year in a French High School, SAT Program, Paris, France
Natalia Ion Scoala Gheorghe Titeica Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Nicolae Sabin Colegiul National Dr. Ioan Mesota Brasov Köniz-Lebermatten Gymnasium, Niederscherl, Switzerland
Paul Puscas Liceul Jean Louis Calderon Timisoara Academic Year in a Public High School, IB Program, Great Britain
Robert Codrea Colegiul National Ion Creanga Bucuresti Academic Year in an Austrian High School, SAT Program, Austria
Stefan Dumitru Grupul Scolar Industrial Dragomir Hurmuzescu Medgidia Sothwestern High School, 8226 Route 111, Piasa, IL 62079, United States
Tiberiu Copaci Colegiul National Al I Cuza Focsani Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Tudor Craciun Liceul Teoretic I.C. Bratianu Hateg Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Veronica Gheorghe Colegiul National Nicolae Balcescu Braila Grants Pass High School, Grants Pass, OR 97527, United States
Vlad Zgripcea Colegiul National Matei Basarab Rm Vlacea Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
 

Participanti in anul scolar 2010 - 2011

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Ana Ciuca Colegiul National Goethe Bucuresti Academic Year in a German High School, Abitur Program, Germany
Andreea Birladeanu Colegiul National Lucia Zinca Golescu Pitesti Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Andreea Lungu Colegiul National Unirea Focsani Godley High School, Godley, TX 76044, United States
Andrei Cherestes Colegiul National Gheorghe Lazar Bucuresti Academic Year in a German High School, IB Program, Germany
Andrei Ciuca Colegiul National Goethe Bucuresti Academic Year in a German High School, Secondary Years Program, Germany
Andrei Gheorghe Colegiul National Unirea Focsani Columbus High School, Columbus, MS 39701, United States
Andrei Popescu Colegiul National I. C. Bratianu Pitesti Corning East High School, Corning, NY 14830, United States
Andrei Rosu Colegiul National Ferdinand I Bacau Metro Learning Center, Portland, OR 97209, United States
Bogdan Tiple Colegiul National Dragos Voda Sighetu Marmatiei Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Clarisa Abalasei Colegiul National Iasi Iwakura Sogo High School, Iwakura, Aichi, 482-8555, Japan
Codrin Enea Colegiul National Iasi Gymnasium am Markt, Bunde 32257, Germany
Diana Stanciulescu Colegiul National I. C. Bratianu Pitesti Monroe Woodbury High School, Central Valley, NY 10917, United States
Doru Irimescu Colegiul National Costache Negruzzi Iasi Academic Year in a Public High School, Finland
Edouard Clenciu Colegiul National Elena Cuza Craiova Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Elena Dumitras Liceul Teoretic Nicolae Iorga Bucuresti Lycee Jean Monnet, Strasbourg, France
Emanuela Gherasim Scoala Generala 22 Mircea Eliade Craiova Academic Year in a British High School, Fast Track GCSE Program, Great Britain
Georgiana Merlusca Colegiul Tehnic Dimitrie Ghika Comanesti Citronelle High School, Citronelle, AL 36522, United States
Ilinca Maxim Colegiul National Constantin Negruzzi Iasi Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Ioana Surariu Colegiul National Andrei Saguna Brasov Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Ionut Cernodolea Colegiul National Mihai Eminescu Calarasi Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Irina Marculescu Liceul Teoretic Traian Deva Lycee Colbert, Lyon, France
Irina Tanasoiu Colegiul National C.D. Loga Timisoara Redmond High School, Redmond, WA 98052, United States
Maria Enache Colegiul National Gheorghe Sincai Cluj Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Monica Iliescu Colegiul National Gheorghe Murgoci Braila Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Oana Puiu Colegiul National Silvania Zalau Clements High School, Sugar Land, TX 77479, United States
Paul Puscas Colegiul National Jean Louis Calderon Timisoara Saitama Prefectural Inagakuen Comprehensive Upersecondary School, Ina machi, Kitaadaki Gun, Saitam-ken, 362-0802, Japan
Rares Bojescu Scoala Alexandru Ioan Cuza Bacau Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Vlad Zgripcea Colegiul National Mircea cel Batran Rm Valcea Ovid Elsie High-Schools, Elsie, MI - 48831, United States
 

Participanti in anul scolar 2009 - 2010

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandra Rete Colegiul National "Mihai Eminescu" Oradea Saitama Prefectural Warabi High School, Warabi, Japan
Andrei Badea Colegiul National Stefan Odobleja Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Andrei Saraz Liceul Teoretic "Aurel Lazar" Oradea Hyogo Prefectural High School, Kobe, Japan
Anton Zahiu Colegiul National "Alexandru Ghica" Alexandria Academic Year in a Public High School, Great Britain
Cristian Cernatescu Colegiul National "Carol I" Craiova Academic Year in a Public High School, Great Britain
Cristina Petre Colegiul National "Sf. Sava" Bucuresti Academic Year in a Public High School, A Levels Program, Great Britain
Elena Mogos Colegiul National "Gheorghe Murgoci" Braila Walton High School, Marietta, GA 30062, United States
Ioana Istrate Colegiul National "Alexandru Lahovari" Rm Valcea Hiawatha High School, Kirkland, IL 60146, United States
Ioana Rebenciuc Colegiul National "Mircea cel Batran" Rm Vlacea Kantonsschule Romanshorn, Weitenzelgstrasse 12, Ruedi Herzog, Switzerland
Ionut Cernodolea Colegiul National "Mihai Eminescu" Calarasi Friedrich-Gymnasium, Luckenwalde, Germany
Irina Preda Colegiul National B.P. Hasdeu Buzau Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Marcela Pacuraru Grupul Scolar "Radu Negru" Galati Ludington High School, Ludington, MI 49431, United States
Monica Popa Tolontan Colegiul National Mihail Kogalniceanu Vaslui Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
Narcis Felician Badea Colegiul National Stefan Odobleja Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Paul Puscas Colegiul National "Jean Louise Calderon" Timisoara Kantonsschule Zurcher Oberland, Switzerland
Renata Beschieru Colegiul National "Constantin Negruzzi" Iasi Ukiah High School, Ukiah, OR 97880, United States
Victor Ancuta Colegiul National Vasile Alecsandri Galati Academic Year in a British High School, A Levels Program, Great Britain
 

Participanti in anul scolar 2008 - 2009

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandru Bandraburu Colegiul National "Gheorghe Vranceanu" Bacau Gymnasium im Schulzentrum Aspe, Bad Salzuflen, Germany
Anda Cojocaru Colegiul National B.P. Hasdeu Buzau Academic Year in a Swiss High School, SAT Program, Switzerland
Andrei Draghici Scoala Generala B.P. Hasdeu Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Anton Zahiu Colegiul National "Alexandru Ghica" Alexandria Lycée de Mirepoix, Mirepoix - Toulouse, France
Bogdan Mancea Colegiul Tehnic "Dimitrie Leonida" Bucuresti Guilford High School, Rockford, IL 61114, United States
Claudia Baltag Colegiul National Vasile Alecsandri Galati Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Cristian Popa Colegiul National "Sf Sava" Bucuresti Fukushima Prefectural Asaka Kaisei High School, Fukushima, Japan
Daniel Borsciov Colegiul National "Vasile Alecsandri" Galati Academic Year in a Public High School, A Levels Program, Great Britain
Delia Ciornei Colegiul National "Constantin Negruzzi" Iasi Davidson High School, Mobile, AL 36609, United States
Dina Cojocari Liceul "Ion Creanga" Chisinau Shadle Park High School, Spokane, WA 99205, United States
Emil Istrate Colegiul National "Alexandru Lahovari" Rm Valcea Salem High School, Salem, NH 03079, United States
George Ciuplea Liceul Economic "Ion Ghica" Braila Pateros High School, Pateros, WA 98846, United States
Ibrahim Atin Liceul International de Informatica Bucuresti Academic Year in a Swiss High School, IB Program, Switzerland
Iris Herman Colegiul National "C.D. Loga" Timisoara Academic Year in a Public High School, A Levels Program, Great Britain
Mena Rus Colegiul National "Liviu Rebreanu" Bistrita Alkmaar Highschool, Alkmaar, Holland
Mihnea Petcu Scoala Generala 30 Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Paul Carcea Colegiul National "Emil Racovita" Cluj-Napoca Nederland Middle Senior High, Nederland, CO 80466, United States
Rafaelo Tucan Liceul International de Informatica Constanta Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Razvan Martinas Liceul "Vasile Sav" Roman Delight High School, Delight, AR 71940, United States
 

Participanti in anul scolar 2007 - 2008

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandra Ghidoarca Colegiul National "Gheorghe Murgoci" Braila Rim Rock High School, Bruneau, ID 83604, United States
Andrada Rusu Liceul de Arta "Gheorghe Apostu", Bacau Lakewood High School, Lakewood, WA 98259, United States
Andreea Dascalu Colegiul National "Augustus Treboniu Laurian", Botosani Kuhmoisten lukio, Kuhmoinen, Finland
Irina Preda Colegiul National B.P. Hasdeu Buzau Academic Year in a British High School, GCSE Program, Great Britain
Iulia Mustata Colegiul National "Gheorghe Murgoci", Braila Napoleon High School, Napoleon, OH 43545, United States
Mihaela Costache Colegiul National "Alexandru Ioan Cuza", Focsani Paderborn High School, Germany
Mihnea Bucur Colegiul National "Alexandru Lahovari", Rm. Valcea Terre Haute West Vigo High School, W. Terre Haute, IN 47885, United States
Miruna Serban Liceul "Mihail Eminescu", Constanta Broken Arrow High School, Broken Arrow, OK 74011, United States
Sergiu Troaca Colegiul National "Gheorghe Murgoci", Braila Aledo High School, Aledo, IL 61231, United States
Victor Barbu Grupul Scolar Industrial de Electrotehnica si Telecomunicatii, Constanta Decatur High School, Decatur, TX 76234, United States
Vlad Barin Colegiul National "Petru Rares", Piatra Neamt Panther Creek High School, Cary, NC 27519, United States
 

Participanti in anul scolar 2006 - 2007

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Andra Nicolau Colegiul National "B.P. Hasdeu" Buzau Murphy High School, Mobile, AL 36606, United States
Angela Pugna Colegiul National "Mihai Eminescu" Oradea Saitama Prefetural Inagakuen Comrehensive Upper Secoundary School, Saitama-Ken 362-0802, Japan
Bogdan Petrescu Colegiul Tehnic "Anghel Saligni" Bacau Cochranton High School, Cochranton, PA 16314, United States
Diana Pienescu Liceul Teoretic "Jean Louis Calderon" Timisoara Dardanelle High School , Dardanelle, AR 72834 , United States
Gabriel Gradinaru Liceul Teoretic "Marin Preda" Bucuresti Madison High School, Madison, KS 66860, United States
Gabriel Popescu Colegiul National "Carol I" Craiova James Hunt High School, Wilson, NC 27893 , United States
Irina Stroia Liceul Pedagogic "Spiru Haret" Focsani Byron-Bergen High School , Bergen, NY 14416, United States
Maria Cacenschi Colegiul National "B.P. Hasdeu" Buzau Borg High School, Griskirchen, Austria
Ovidiu Alexandru Liceul Teoretic Millenium Timisoara Huntington High School , Huntington, OR 97907, United States
Radu Albutiu Colegiul National "Ana Aslan" Timisoara Saint Peter High School , Saint Peter, MN 56082, United States
Reka Szigyarto Liceul Reformat "Baczkamadarasi Kiss Gergely" Odorheiu Secuiesc Mountain View High School , Kingsley, PA 18826, United States
Silvia Creosteanu Colegiul National "Unirea" Brasov Trumann High School, Trumann, AR 72472, United States
Stefan Ion Liceul Teoretic "Nicolae Iorga" Bucuresti Diboll High School, Diboll , TX 75941, United States
Valentin Dobromirescu Liceul Teoretic "Ion Barbu" Bucuresti Browerville Public School , Browerville, MN 56438, United States
 

Participanti in anul scolar 2005 - 2006

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Adrian Mustata Colegiul National "Gheorghe Murgoci" Braila Toll Gate High School, Warwick, RI 02886, United States
Alexandra Sajin Colegiul National "Mihai Viteazul", Bucuresti Derby High School, Derby, KS 67037, United States
Andra Georgescu Colegiul Dobrogean "Spiru Haret", Tulcea Lemon Bay High School, Englewood, FL 34224, United States
Bogdan Gheorghe Liceul "Duliu Zamfirescu"Focsani Monroe High School, Monroe, MI 48161, United States
Claudia Constantin Colegiul Tehnic "Traian" Bucuresti Hazelwood West High School, Hazelwood, MO 63042, United States
Corina Cercelaru Colegiul National "Unirea", Focsani Cochran Fountain City High School, Fountain City, WI 54629, United States
Corina Pugna Colegiul National "Mihai Eminescu" Oradea Kanagawa Prefetural Kanagawa Sogo High School, Yokohama, Japan
Cristian Lupuliasa Liceul Biling "Miguel de Cervantes Saavedra", Bucuresti Egan High School, Egan, MN 55121, United States
Dan Vatavului Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Cluj Vinita High School, Vinita, OK 74301, United States
Dana Cojocari Liceul Teoretic "Hyperion", Bucuresti Meadowbrook High School, Richmond, VA 23234, United States
Daniel Dragusin Colegiul National "Matei Basarab", Rm Valcea Logan High School, La Crosse, WI 54603, United States
Diana Dumitrascu Colegiul National "Carol I" Campulung Arges Haderslev Katedralskole, Haderslev, Denmark
George Stoica Colegiul National "Elena Ghiba Birta", Arad Dekalb High School, Dekalb, IL 60115, United States
Georgiana Simion Colegiul National "Unirea", Focsani Tri-Valley High School, Colton, SD 57018, United States
Horatiu Ilea Colegiul National "Gheorghe Sincai", Cluj Chester Academy, Chester, NY 10918, United States
Lucian Paler Liceul "Ion Codru Dragusanu" Victoria Kant Gymnasium, Weil am Rheim, Germany
Maria Cacenschi Colegiul National "B. P. Hasdeu" Buzau Integrierte Gesamtschule Roderbruch, Germany
Marina Ghegeliu Colegiul National "Mircea cel Batran" Constanta BORG High Shool, Mistelbach, Austria
Marius Gheorghe Liceul "Duliu Zamfirescu" Focsani Cedar Park High School, Cedar Road, TX 78613, United States
Marius Pui Grupul Scolar "Lucian Blaga" , Reghin Meadows Valley, New Meadows, ID 83654, United States
Mihaela Focsaneanu Colegiul National "Calistrat Hogas" Piatra Neamt Caldwell Highschool, Caldwell, ID 83605, United States
Mihaela Hagiu Colegiul National "Unirea", Focsani Margaretta High School, Castalia, OH 44824, United States
Octavian Marcu Liceul "Nicu Gane", Falticeni Long Creek High School, Long Creek, OR 97856, United States
Radu Fenesan Colegiul National "Zinca Golescu" Pitesti Marion County High School, Lebanon, KY 40033, United States
Raluca Mocanu Colegiul National "Petru Rares", Suceava Weed High School, Weed, CA 96094, United States
Razvan Horga Colegiul National "Emanuel Gojdu" Oradea BORG High Shool, Mistelbach, Austria
Tamas Szabo Liceul Teoretic "Nagy Mozes", Tg Secuiesc Bismarck High School, Bismarck, ND 58501, United States
Theo Enache Colegiul Economic "Virgil Madgearu" Bucuresti Arlington High School, Arlington, MA 02476, United States
Valentin Popa Liceul Teoretic "Matei Basarab", Rm Valcea Andrew Jackson Highschool, Jacksonville, FL 32206, United States
 

Participanti in anul scolar 2004 - 2005

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Adelina Gherman Colegiul National "C.D. Loga" Timisoara Porum High School, Porum, OK 74455, United States
Alexandra Muresan Colegiul National "Mihai Eminescu" Baia Mare East Noble High School, Kendaville, IN 46755, United States
Beatrice Pacuraru Liceul de Arta "Dimitrie Cuclin" Galati Star Valley High Scool, Afton, WY 83110, United States
Dana Danielescu Liceul Teoretic "Traian" Constanta White Pigeon High School, White Pigeon, MI 49099, United States
Flavius Bogdan Puie Colegiul National Silvania Zalau Van Buren High School, Van Buren, MO 63965, United States
Lorelei Vasill Colegiu National "Moise Nicoara" Arad Cascade High School, Leavenworth, WA 98826, United States
Luana Pascu Colegiul National "B.P. Hasdeu" Buzau Ponchatoula High School, Ponchatoula, LA 70454, United States
 

Participanti in anul scolar 2003 - 2004

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandru Bucalau Liceul "Nicolae Iorga", Braila Byron High School, Byron, IL 61010, United States
Alexandru Podoiu Colegiul National "Anghel Saligny", Bacau Portage High School, Portage, IN 46368, United States
Alexandru Racu Liceul Teoretic Traian, Constanta Acorn High School, Mena, AR 71953, United States
Alexandru Verdea Colegiul National "Domnul Tudor" Drobeta Turnu Severin Hartford High School, Hartford, MI 49057, United States
Andreea Paun Liceul "Alexandru Ioan Cuza", Focsani Cleveland High School, Cleveland, TX 77327, United States
Andreea Pop Colegiul Tehnic "Anghel Saligny", Baia Mare Long Creek High School. Long Creek, OR 97856, United States
Ciprian Mototolea Colegiul Economic "Ion Ghica", Braila Decatur High School, Decatur, MI 49045, United States
Cristian Ardelean Liceul "Mihai Eminescu", Satu Mare Walkill High School, Walkill, NY 12589, United States
Cristina Voaides Grup Scolar Industrie Usoara, Brasov Greenwood High School, Bowling Green, KY 47101, United States
Dan Tanasescu-Afteni Colegiul National "Alexandru Lahovari", Rm Valcea Woonsocket High School, Woonsocket, SD 57385, United States
Eugen Tudorancea Liceul Teoretic "Lucian Blaga", Constanta Centerville Senior High School, Centerville, IN 47330, United States
Georgiana Postole Colegiul National "Petru Rares" Piatra Neamt Dassel-Cokato High School, Cokato, MN 55321, United States
Honorius Prigoana Scoala Superioara Comerciala "N. Kretzulescu", Bucuresti Coloma High School, Coloma, MI 49038, United States
Ioana Hotnog Liceul Teoretic "Calistrat Hogas", Piatra-Neamt Leicester High School, Leicester, MA 01542, United States
Irina Punga Liceul "Ienachita Vacarescu", Targoviste East Union High School, Manteca, CA 95336, United States
Isabela Ungur Liceul Energetic Timisoara Sullivan High School, Sullivan, MO 63080, United States
Loredana Dobrescu Liceul Teoretic "Jean Louis Calderon" Timisoara A.C. Davis High School, Yakima, WA 98902, United States
Marina Kotsoban Liceul Teoretic Briceni, Republica Moldova Charles B. Aycock High School, Pikesville, NC 27863, United States
Mihai Antoci Liceul de Informatica "Grigore Moisil" Iasi Waggener Traditional High School, Louisville, KY 40207, United States
Mihai Marinescu Colegiul Economic "Ioan Ghica", Braila Maple Valley High School, Nashville, MI 49073, United States
Mihai Nistor Liceul Teoretic "Gheorghe Sincai", Cluj Napoca Brethren High School, Brethren, MI 49619, United States
Mircea Preda Liceul de Arta, Buzau Poplar Bluff High School, Poplar Bluff, MO 63901, United States
Oana Croitoru Liceul de Informatica "Grigore Moisil", Iasi Mendon High School, Mendon, MI 49072, United States
Robert Kovacs Colegiul Economic "Nicolau Titulescu", Baia Mare Noblesville High School, Noblesville, IN 46060, United States
Ruxandra Creosteanu Colegiul Goethe, Bucuresti Lycee Raymond Naves, Castelmaurou, 31180, France
Stefan Mihaescu Liceul de Informatica "Stefan Odobleja", Craiova Sturgis Public High School, Sturgis, MI 49091, United States
Vasile Siminitchi Liceul Nicolae Iorga, Edinet, Republica Moldova Bloomfield High School, Bloomfioeld, MO 63875, United States
 

Participanti in anul scolar 2002 - 2003

 
 
Nume Liceul de provenienta Liceul la care studiaza
Alexandru Cardos Liceul de Arte, Baia Mare Belton High School, Tample, TX 76502, United States
Alina Marin Colegiul National "Vasile Alecsandri", Galati Churubusco High School, Churubusco, IN 46723, United States
Ana Salcie Colegiul National "Mihai Viteazul", Bucuresti Serre Haute North High School, Serre Haute, IN 34768, United States
Ancuta Craciunescu Liceul Teoretic Murgoci, Macin Coloma High School, Coloma, MI 49038, United States
Andreea Marcu Colegiul National "Decebal", Deva Weddington High School, Matthews, NC 28104, United States
Aura Caramizaru Colegiul National "Radu Greceanu", Slatina Lakota West High School, West Chester, OH 45069, United States
Cristian Duta Colegiul National "Unirea", Focsani Gatesville High School, Gatesville, TX 76528, United States
Diana Pana Colegiul National "Gheorghe Rosca Codreanu", Barlad Wilmington Area High School, Wilmington, PA 34523, United States
Fejer Szabolcs Liceul Teoretic "Nagy Rozes", Targu Secuiesc Timberline High School, Olympia, WA 98503, United States
Gabriella Bartok Liceul Teoretic "Mikes Kelemen", Sf. Gheorghe DeSoto High School, DeSoto, KS 66018, United States
Horatiu Cozac Colegiului National "Vasile Lucaciu", Baia Mare Palatka High School, Palatka, WI 32177, United States
Ioana Patru Colegiul Tehnic Mecanic "Grivita", Bucuresti Grace Christian School, Houston, TX 77062, United States
Lavinia Corlaciu Liceul Teoretic "Constantin Noica", Sibiu Porum High School, Porum, OK 74455, United States
Maria Istrate Colegiul National "Al. Lahovari", Ramnicu Valcea Glasgow High School, Newark, DE 19702, United States
Mihai Levay Colegiul National "Vasile Lucaciu", Baia Mare William C Bryant High School, Woodside, NY 11103, United States
Mihai Poiana Colegiul "Henri Coanda", Tulcea Niles High School, Niles, MI 49120, United States
Nicoleta Diaconu Liceul "Gheorghe Sincai", Bucuresti East Meckkenburgs High School, Charlotte, NC 28211, United States
Oana Maria Mihaila Colegiul National "Gheorghe Lazar", Sibiu Harker Heights High School, Harker Heights, TX 76548, United States
Paul Stefanescu Liceul "Dimitrie Cantemir", Onesti Hazelwood Central High School, Florissant, MO 63034, United States
Radu Chis Liceul "C. A. Rosetti", Bucuresti Friendswood High School, Friendswood, TX 77546, United States
Raluca Vaduva Colegiului National Radu Greceanu, Slatina Washburn High School, Topeka, KS 66619, United States
Raul Roman Liceul Teoretic Murgoci, Macin Ben Davis High School, Indianapolis, IN 46214, United States
Stefana Cosma Colegiul National "Liviu Rebreanu", Bistrita Oskaloosa Senior High School, Oskaloosa, IA 52577, United States
Stefania Gligore Colegiul National "Alexandru Papiu Ilarian", Targu Mures Bangor Middle/High School, Bangor, WI 54614, United States
Vlad Calin Nistor Liceul "Gheorghe Sincai", Cluj Mexico High School, Mexico, MO 65265, United States
 

Dintre destinatii

Portugalia

Sistemul portughez de invatamant nu este impartit in trimestre sau semestre, anul scolar fiind abordat ca un tot unitar (din septembrie si pana in iunie). Exista o vacanta de Craciun de doua saptamani si o vacanta de doua saptamani de Pasti. Scoala incepe de obicei la 8.30 si se termina la 14.30. Dupa-amiaza nu sunt ore dar anumite scoli ofera workshopuri optionale. Sistemul educational public portughez se divide in 3 cicluri distincte: 1. Educatia elementara (elementary): 6 clase de la 6 la 12...

Descrierea scolii